Web Tasarım, E-ticaret, Özel Yazılım

Responsive Web Tasarım Nedir?

Responsive Web Tasarım

Responsive Web Tasarım Nedir?

Responsive Web Tasarım Nedir? Özellikle Google tarafından sevilenresponsivesiteler kullanıcılar tarafından da sevildiği için merak edilmektedir. Responsive web tasarımı kelime anlamıyla duyarlı uyumlu web tasarımı anlamına gelmektedir. Özellikle web tasarımı araştırması yapanlar tarafından sıklıkla karşılaşılan tasarım türü yalnızca 10 yıldır kullanılmaktadır. Ülkemizde kısa süre içerisinde popüler olan bu özellikte web sitelerinin mobil ve tablet cihazlardan kullanılması durumunda içeriğinin kullanılan cihaza göre optimizasyonu sağlamasıdır. Diğer bir değişle web sitesinin bilgisayarda girildiğinde standart görünümde ancak tablet veya mobil cihazdan girildiğinde içerikleri yeniden şekillendirilerek ekrana uygun hale getirilmesini sağlayan özelliktir. Bu özellik sayesinde %100 performans ile Web sitesinin mobil cihazlardan veya tabletlerden görülebilmesi mümkündür.

Responsive Web Tasarımı Nasıl Yapılır?

Responsive web tasarımı sağladığı avantajlar bakımından birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Özellikle kullanıcılar tarafından da responsıve özelliği bulunmayan siteler zor okunduğu ve anlaşılmadığı için tercih edilmemektedir. Yaygın olarak kullanılan mobil cihazlarda daha kolay görünüm ve daha kolay anlaşılabilen özellikleri nedeniyle responsivesiteler tercih edilmektedir.Responsive web sitesi tasarımı için html ve CSS kullanılmaktadır. Bu özellikler haricinde herhangi bir programlama ya yahut herhangi bir yazılıma ihtiyaç duyulmamaktadır. Kolaylıkla oluşturulabilmesinin yanında sağladığı avantajlar nedeniyle tercih edilmektedir.

Responsive Web Tasarımı Avantajları

Responsive web sitesi tasarımları ile günümüzde en çok kullanılan mobil cihazlarda istenilen siteye kolaylıkla giriş yapılabildiği gibi tüm içeriklere de kullanıcılar tarafından kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Responsive web tasarım özelliği olmayan sitelere kullanıcılar giriş yaptığında yazıların küçük görünmesi ve resimlerin küçük görünmesi nedeniyle okuma zorluğu çekilmekte ve kullanıcı sayfayı terk etmektedir. Ancak responsive özellikle web sitelerinde resim ve yazılar otomatik olarak ayarlanır ekran boyutuna göre şekillenen tasarımı sayesinde kullanıcılar tarafından kolaylıkla okunabilir hale gelir. Hem resmin anlaşılabilmesi hem yazıların anlaşılabilmesi nedeniyle daha kolay kullanım özelliğine sahip olan web sitesi dolayısıyla birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Görülmesinin yanı sıra aynı zamanda sayfalar arası geçişin parmak ile tıklamanın sayfa boyutlarına bağlı olarak daha kolay olması nedeniyle de kolay kullanım performansı sağlamak gibi bir özelliği bulunmaktadır. İstanbul Yazılım Firması olarak sizlere detaylı hizmet sunabiliriz. Detaylı bilgi almak için iletişim sayfasına gidebilirsiniz.

Sosyal Medyalarımız